ENG

PL

Szkolenia z jazdy defensywnej i ekojazdy dla firm, klientów indywidualnych oraz instruktorów

ENG

PL

Szkolenia z jazdy defensywnej i ekojazdy dla firm, klientów indywidualnych oraz instruktorów

ENG

PL

Kurs jazdy defensywnej, Szkoła bezpiecznej jazdy Kraków, doskonalenie techniki jazdy Warszawa, technika jazdy Gdańsk, bezpieczna jazda Wrocław, szkolenia flotowe Katowice

Sprawdź także: Wszystkie wpisy 

Sprawdź także...

Voucher na szkolenie z jazdy defensywnej

Dlaczego jazda jesienią i zimą jest niebezpieczna?

Jazda późną jesienią i zimą często jest postrzegana jako bardziej niebezpieczna, niż prowadzenie samochodu o innych porach roku. Poniekąd słusznie. Jednak przyczyny takiego stanu rzeczy są inne, niż się powszechnie uważa.

 

Kiedy zapytamy statystycznego kierowcę, dlaczego jazda samochodem zimą jest niebezpieczna, najczęściej usłyszymy odpowiedź wskazującą na niską przyczepność i ryzyko poślizgu. Jest w tym ziarno prawdy, ale rzeczywiste zagrożenie czai się gdzie indziej. Jest nim wcześnie zapadający zmrok i związane z tym ryzyko potrącenia pieszego.

 

Kiedy popatrzymy na statystyki wypadków drogowych, w każdym roku wyglądają one podobnie. Ostatnie lata były zaburzone przez pandemię, więc zamieszczam przykład z 2019 roku:

 

W danych widać wyraźną i przygnębiającą prawidłowość: w miesiącach jesienno-zimowych drastycznie rośnie liczba potrąceń pieszych. Przyczyną jest fakt, że godziny popołudniowego szczytu przypadają wówczas już po zapadnięciu zmroku. Niestety wielu kierującym nie udaje się wtedy na czas dostrzec pieszego, co często ma fatalne konsekwencje.

 

Mając tą wiedzę, co możemy zrobić, aby jesienią i zimą bezpiecznie zachowywać się w ruchu drogowym?

 

Jeśli jesteś kierowcą:

 

  • Dbaj o czystość szyb, lusterek i świateł swojego pojazdu - bardzo ułatwia to prowadzenie po zmroku.

  • W miejscach, w których można spodziewać się pieszych, jedź z taką prędkością, aby w razie potrzeby móc się bezpiecznie zatrzymać. Przyspieszyć możesz dopiero, gdy uzyskasz pewność, że żaden pieszy nie pojawi Ci się przed maską.

  • Rygorystycznie przestrzegaj przepisów, w tym zakazu wyprzedzania na i bezpośrednio przed “zebrami”, obowiązku ustępowania pieszym wchodzącym na przejście, a także nakazu zatrzymania na tzw. “zielonej strzałce”.

  • Szukaj kontaktu wzrokowego z pieszymi - jego nawiązanie pozwala zakładać, że pieszy zdaje sobie sprawę z Twojej obecności.

  • Poruszaj się z prędkością, która pozwala Ci zatrzymać się na odcinku, który widzisz. Jeśli jest całkiem ciemno, musisz być w stanie zatrzymać się na odcinku, który oświetlają Twoje reflektory!

 

Jeśli jesteś pieszym:

 

  • Zanim zaczniesz przekraczać jezdnię, upewnij się, że kierujący pojazdami Cię zauważyli. Jeśli to możliwe, szukaj kontaktu wzrokowego z kierowcą. Nie egzekwuj na siłę swojego pierwszeństwa, nawet jeśli je posiadasz.

  • Po zmroku, poza obszarem zabudowanym, jeśli nie idziesz chodnikiem, staraj się być widocznym(ą). Niezbędne są duże elementy odblaskowe i/lub ubranie w jasnym lub odblaskowym kolorze. Jeśli jesteś ubrany(a) na czarno, kierowca zauważy Cię dopiero z odległości kilku metrów!

  • Również na obszarze zabudowanym, w miejscach nieoświetlonych i pozbawionych chodnika staraj się używać elementów odblaskowych lub mieć na sobie ubranie widoczne z dużej odległości.

 

Jeśli jesteś rowerzystą:

 

  • Zadbaj o widoczne z daleka oświetlenie roweru z przodu i z tyłu, a także o wyposażenie go w duże elementy odblaskowe.

  • Szukaj kontaktu wzrokowego z innymi uczestnikami ruchu - upewnij się, że Cię widzą!

  • Jeśli poruszasz się jezdnią, zadbaj o strój w jasnym kolorze, najlepiej dodatkowo wyposażony w elementy odblaskowe.

  • Nie egzekwuj na siłę swojego pierwszeństwa, nawet jeśli je w danej sytuacji posiadasz. Najpierw upewnij się, że inni uczestnicy ruchu zauważyli Cię i ich zachowanie potwierdza, że Ci tego pierwszeństwa ustępują.

 

Zapraszam też na szkolenia z jazdy nocnej. Istnieje szereg technik pozwalających poruszać się samochodem po zmroku z większym marginesem bezpieczeństwa.

 

Podczas szkolenia przećwiczymy je w konkretnych sytuacjach drogowych lub na wybranej przez Ciebie trasie.

Kurs jazdy defensywnej, doskonalenie techniki jazdy, kurs techniki jazdy

Trenerjazdy.pl

 

Obniżenie ryzyka wypadków drogowych przez kursy jazdy defensywnej i nowoczesne doradztwo. Usługi dla firm i klientów indywidualnych w całej Polsce. Wystawiam faktury VAT.

 

+48 668 193 668

wojciech.szajnert@trenerjazdy.pl

Adres e-mail

Wpisz swoją wiadomość

WYŚLIJ
WYŚLIJ
Wiadomość została wysłana.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

ZAPRASZAM DO KONTAKTU PRZEZ FORMULARZ:

Copyright 2024 Trenerjazdy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wojciech Szajnert trenerj jazdy ekspert bezpieczeństwa flot Linkedin
Bezpieczna jazda trener jazdy defensywnej facebook
Akademia bezpiecznej jazdy Kraków, Warszawa, Szczecin, Lublin instagram
Akademia bezpiecznej jazdy, 
Co to jest jazda defensywna,
Zasada 3 sekund, Doskonalenie techniki jazdy, Technika jazdy, 
Bezpieczna jazda, Ecodriving, Defensive driving coach Poland
04 listopada 2022
W listopadzie 2024 rozpocząłem szkolenia z jazdy defensywnej dla firmy Keter Poland. Kurs rozpoczęliśmy webinarem, a w grudniu przeprowadziłem pierwsze
Czy kupiłeś/kupiłaś już prezenty dla swoich Bliskich na Mikołaja i na Gwiazdkę? Jeśli szukasz na ten rok czegoś autentycznie wartościowego,
Kilka dni temu miałem przyjemność gościć w audycji Łukasza Badowskiego „Pan od przyrody” w Radiu RDC. Wiodącym tematem naszej rozmowy