Poproś o ofertę lub więcej informacji

ENG

PL

Kurs jazdy defensywnej, Szkoła bezpiecznej jazdy Kraków, doskonalenie techniki jazdy Warszawa, technika jazdy Gdańsk, bezpieczna jazda Wrocław, szkolenia flotowe Katowice
Doskonalenie techniki jazdy, kurs doskonalenia techniki jazdy, samorozwój kierowcy, kurs techniki jazdy, szkolenie bezpiecznej jazdy, jazda defensywna, ecodriving, płynność jazdy, przepisy ruchu drogowego, nauka jazdy samodzielnie, kurs jazdy.

Doskonalenie techniki jazdy – jak samemu zrobić z siebie lepszego kierowcę

Nie, nie chodzi o driftowanie 20-letnim BMW na parkingu pod dyskontem spożywczym. Chodzi o działania, które dadzą nam znacznie więcej, a do tego nie będą nas kosztować ani złotówki. Niemożliwe? Tylko na pozór. Każde z nas jest w stanie samo uczynić siebie dużo lepszym kierowcą. Jednocześnie takie samodzielne doskonalenie techniki jazdy jest łatwiejsze, niż podejrzewamy. 

 

Jest wielu kierowców, którzy chętnie poprawiliby swoje umiejętności prowadzenia samochodu, ale nie mogą sobie pozwolić na udział w kursie bezpiecznej jazdy ze względów finansowych lub czasowych. Są też tacy zmotoryzowani, którzy byli już na „szkole bezpiecznej jazdy” i chętnie kontynuowaliby doskonalenie umiejętności, ale nie wiedzą, co jeszcze można w tej dziedzinie zrobić. Okazuje się, że zarówno jedna, jak i druga grupa kierowców może we własnym zakresie skorzystać z szeregu sposobów, które pozwolą im na uczynienie się lepszymi kierowcami.

 

Bynajmniej nie chodzi tutaj o „ćwiczenie poślizgów” na parkingu lokalnego sklepu spożywczego. Taki trening wiele nam by nam nie dał (dlaczego, jest tematem zasługującym na osobny wpis; pewne wskazówki znaleźć można w moim wcześniejszym artykule „Kurs bezpiecznej jazdy dla pracowników firmy. Jak zrobić to dobrze”). Do dyspozycji mamy szereg bardziej wartościowych i skuteczniejszych sposobów, by poprawić naszą technikę jazdy. 

 

 

Uczymy się nie mozolnie zbierając doświadczenie, a świadomie eksperymentując

Zacznijmy od tego, jak wygląda mechanizm rozwijania umiejętności w dziedzinie jazdy samochodem. Zwykło się sądzić, że aby stać się dobrym kierowcą, trzeba po prostu przejechać za kierownicą pojazdu wiele tysięcy kilometrów. Jest to stwierdzenie tylko częściowo słuszne. Kurs doskonalenia techniki jazdy, samorozwój kierowcy, kurs techniki jazdy, szkolenie bezpiecznej jazdy, jazda defensywna, ecodriving, płynność jazdy, przepisy ruchu drogowego, nauka jazdy samodzielnie

 

Po pierwsze, naturalny proces zbierania doświadczenia jest powolny. Po 500 tysiącach kilometrów za kółkiem prawdopodobnie będziemy niezłymi kierowcami, jednak typowy zmotoryzowany do przejechania takiego dystansu potrzebuje 40-50 lat. Czy na pewno chcemy czekać aż tak długo?

 

Po drugie, wiele optymalnych zachowań za kierownicą jest sprzecznych z intuicją i sami do nich raczej nie dojdziemy, nawet po przejechaniu setek tysięcy kilometrów. 

 

Po trzecie, trening przynosi korzyści tylko gdy w jego trakcie powtarzamy zachowania poprawne. Jeśli na początku naszej motoryzacyjnej przygody nabierzemy złych nawyków, to wieloletnie ich powielanie nie tylko nie zrobi z nas wirtuozów kierownicy, a wręcz spowoduje, że staniemy się specjalistami od jazdy nieprawidłowej. Każde z nas spotkało się przecież z kierowcami, którzy nawet po wielu dekadach praktyki prowadzą tak nieumiejętnie, że boimy się wsiadać z nimi do samochodu. 

 

Co można więc zrobić? Aby szybciej i skuteczniej doskonalić swoją technikę jazdy, potrzebujemy świadomie i aktywnie eksperymentować za kierownicą podczas codziennej jazdy. Świadomie, czyli tak, że wiemy co próbujemy trenować, obserwujemy uzyskiwane wyniki i staramy się wyciągać wnioski. Dzięki takiemu podejściu człowiek uczy się nieporównanie szybciej. Oto jakie „eksperymenty” możemy prowadzić w ramach naszej codziennej jazdy samochodem. 

 

 

Eksperymenty w dziedzinie techniki jazdyDoskonalenie techniki jazdy, kurs doskonalenia techniki jazdy, samorozwój kierowcy, kurs techniki jazdy, szkolenie bezpiecznej jazdy, jazda defensywna, ecodriving, płynność jazdy, przepisy ruchu drogowego, nauka jazdy samodzielnie, kurs jazdy.

Istnieje szereg umiejętności związanych z prowadzeniem, które z powodzeniem da się doskonalić na co dzień, właśnie poprzez systematyczne eksperymentowanie z nimi. Należą do nich:

  • płynność zmiany biegów, skręcania, hamowania i przyspieszania (jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszam do mojego wcześniejszego artykułu o płynności jazdy)

 

 

 

  • czytelne sygnalizowanie manewrów 

 

  • precyzyjne parkowanie i manewrowanie

 

 

Jednak najważniejszą umiejętnością, którą warto samodzielnie rozwijać, jest obserwacja drogi. Jak możemy nad nią na co dzień pracować?

 

 

Zaskoczenie jako okazja do doskonalenia obserwacji drogi

obserwacja drogi, jak obserwować drogę, doskonalenie techniki jazdy, szkolenie bezpiecznej jazdySymptomem tego, że nasza obserwacja drogi mogłaby być lepsza, jest sytuacja, gdy podczas jazdy przyłapujemy się na zauważeniu czegoś zbyt późno, czyli gdy coś nas na drodze zaskakuje. Każde takie zaskoczenie powinniśmy traktować jako podpowiedź, że w naszych umiejętnościach obserwacyjnych jest luka. Zastanówmy się wówczas, dlaczego nie udało nam się danej sytuacji zauważyć wystarczająco wcześnie i następnym razem spróbujmy uniknąć podobnej niespodzianki. 

 

Z biegiem czasu takie podejście pomoże nam stopniowo wypełniać luki w naszej obserwacji drogi, aż stanie się ona bliska ideału. Teoretycznie da się dojść do takich umiejętności obserwacji i przewidywania, że prawie nic nie będzie nas na drodze zaskakiwać. Zważywszy, że każdy wypadek czy kolizja z definicji wiążą się z zaskoczeniem, kierowca posiadający takie kompetencje jest w stanie obniżyć ryzyko uczestniczenia w wypadku prawie do zera. (Oczywiście to tylko teoria – jesteśmy tylko ludźmi i czasem się mylimy. Natomiast nie ulega wątpliwości, że dzięki doskonaleniu umiejętności przewidywania sytuacji na drodze da się bardzo znacząco zredukować ryzyko kolizji i wypadków.)

 

Obserwacja drogi jest więc tematem niezwykle ważnym. Dlatego podczas prowadzonych przeze mnie kursów jazdy defensywnej poświęcamy jej dużo czasu i uwagi. Jeśli interesuje Cię, jakie ćwiczenia obserwacji drogi wykonujemy podczas prowadzonych przeze mnie szkoleń, zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego. 

 

 

Kto uważa, że jeździ bezbłędnie, sam uniemożliwia sobie rozwój

Kurs techniki jazdy, doskonalenie techniki jazdy, jazda defensywnaW samodzielnym doskonaleniu techniki jazdy samochodem pomocne będą nam też dwie kwestie związane z nastawieniem mentalnym:

 

  • umiejętność dokonania uczciwej samooceny, tj. zdolność do określenia, jaki jest aktualny poziom naszych umiejętności w danej dziedzinie związanej z jazdą samochodem

 

  • skupienie się na konstruktywnym wyciąganiu wniosków z niebezpiecznych sytuacji na drodze zamiast koncentrowania się na tym, z czyjej winy do nich doszło.

 

Dlaczego realistyczna ocena własnych kompetencji jest ważna? Bo ten, kto uważa, że jeździ bezbłędnie albo prawie bezbłędnie, sam uniemożliwia sobie rozwój. Dopiero mentalne dopuszczenie ewentualności, że w naszych umiejętnościach są braki, otwiera nam możliwość nauczenia się czegoś nowego. Dotyczy to zresztą zarówno jazdy samochodem, jak i każdej innej dziedziny życia. 

 

Istotne jest też, abyśmy po każdej niebezpiecznej sytuacji, która przytrafiła nam się podczas jazdy, nie skupiali na zastanawianiu się, z czyjej winy do niej doszło. Bardziej konstruktywne będzie wtedy zadanie sobie pytania „co ja sam(a) mogłem/mogłam zrobić w tej sytuacji, aby uniknąć zagrożenia?”. To, że do wypadku doszło z winy kogoś innego, nie uchroni nas przecież przed uszkodzeniem pojazdu lub utratą zdrowia czy życia. Lepiej zastanowić się, co możemy zrobić, aby podobna sytuacja się nie powtórzyła. Często okazuje się, że wystarczą do tego bardzo proste działania z naszej strony – zachęcam, aby spróbować.

 

 

Inne sposoby samodzielnego doskonalenia techniki jazdykurs techniki jazdy, jazda defensywna, jazda proaktywna, bezpieczna jazda, doskonalenie techniki jazdy

Na koniec warto wymienić jeszcze dwa sposoby na rozwinięcie się jako kierowca, które są tyleż oczywiste, co rzadko stosowane:

 

  • Dbanie o znajomość aktualnych przepisów ruchu drogowego i znaków drogowych. W przepisach praktycznie co roku zachodzą istotne zmiany. 

 

  • Pogłębianie wiedzy o technice jazdy, technice motoryzacyjnej, czynnym i biernym bezpieczeństwie pojazdów i bezpieczeństwie ruchu drogowego. Polecam w tej dziedzinie artykuły, które publikuję na moim blogu „Akademia bezpiecznej jazdy”. Na rynku jest też sporo wartościowych książek, artykułów i materiałów wideo o takiej tematyce.

 

Jak widać, każdy kierowca ma na wyciągnięcie ręki szereg sposobów na samodzielną poprawę swojej techniki jazdy. Mało tego: większość z tych metod jest prosta, nie wiąże się z wydatkami, i można je z powodzeniem stosować podczas codziennego korzystania z samochodu. Wystarczy odrobina naszego czasu i dobrej woli, abyśmy stali się znacznie lepszymi kierowcami!

 

 

Kurs jazdy defensywnej, doskonalenie techniki jazdy, kurs techniki jazdy

Trenerjazdy.pl

 

Obniżenie ryzyka wypadków drogowych przez kursy jazdy defensywnej i nowoczesne doradztwo. Usługi dla firm i klientów indywidualnych w całej Polsce. Wystawiam faktury VAT.

 

+48 668 193 668

wojciech.szajnert@trenerjazdy.pl

Adres e-mail

Wpisz swoją wiadomość

WYŚLIJ
WYŚLIJ
Wiadomość została wysłana.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

ZAPRASZAM DO KONTAKTU PRZEZ FORMULARZ:

Copyright 2024 Trenerjazdy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wojciech Szajnert trenerj jazdy ekspert bezpieczeństwa flot Linkedin
Bezpieczna jazda trener jazdy defensywnej facebook
Akademia bezpiecznej jazdy Kraków, Warszawa, Szczecin, Lublin instagram
Akademia bezpiecznej jazdy, 
Co to jest jazda defensywna,
Zasada 3 sekund, Doskonalenie techniki jazdy, Technika jazdy, 
Bezpieczna jazda, Ecodriving, Defensive driving coach Poland
24 stycznia 2024

Sprawdź także:

Wszystkie wpisy, Aktualności