ENG

PL

Szkolenia z jazdy defensywnej i ekojazdy dla firm, klientów indywidualnych oraz instruktorów

ENG

PL

Szkolenia z jazdy defensywnej i ekojazdy dla firm, klientów indywidualnych oraz instruktorów

Sprawdź także: Wszystkie wpisy 

Kategoria: Technika jazdy

Sprawdź także...

Formularz kontaktowy

Dane kontaktowe

ADRES E-MAIL

WIADOMOŚĆ
Wyślij
Wyślij
Wiadomość została wysłana.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2022. WOJCIECH SZAJNERT TRENER JAZDY SAMOCHODEM. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Projekt i realizacja: KK MARKETING&DESIGN

Szkolenia prowadzę przez cały rok,
we wszystkie dni tygodnia,
na terenie całej Polski.


Wystawiam faktury VAT.

Wojciech Szajnert
Instruktor techniki jazdy kat. B

Techniki jazdy defensywnej, jak wygląda kurs jazdy defensywnej, na co zwrócić uwagę wybierając szkolenie z jazdy defensywnej

Bezpieczny odstęp przed samochodem

Utrzymywanie odpowiedniej ilości wolnego miejsca przed pojazdem ma fundamentalne znaczenie dla jakości naszej jazdy. Zmiana nawyków dotyczących odstępu przed samochodem jest też najprostszym sposobem na obniżenie ryzyka wypadku. Zapraszam do lektury i dyskusji.

 

Czas reakcji kierowcy

Głównym celem utrzymywania odpowiedniego odstępu przed samochodem jest obniżenie ryzyka uczestniczenia w wypadku. Im więcej wolnej przestrzeni oddziela nas od poprzedzającego pojazdu, tym większa szansa, że w razie jego awaryjnego hamowania zdążymy podjąć działania ratunkowe. Jaka ilość miejsca jest konieczna, abyśmy rzeczywiście zdążyli zareagować? Aby to ustalić, należy najpierw określić typowy czas reakcji kierowcy na nagłą sytuację drogową.

 

Kluczowe jest odróżnienie sytuacji nagłych od takich, w których spodziewamy się, że coś zaraz się wydarzy. W przypadku bodźca, którego pojawienie się jest przez nas oczekiwane, czas reakcji zwykle nie przekracza 0,5-1 sekundy. Przykładem może tu być zapalenie się zielonego światła na sygnalizatorze: jeśli byliśmy skoncentrowani, jesteśmy w stanie praktycznie natychmiast ruszyć. W kontraście do takich zdarzeń znajdują się sytuacje, które z naszego punktu widzenia są zaskoczeniem. Czas reakcji człowieka na taki bodziec odbiega od potocznych wyobrażeń i wynosi zwykle aż 1-2 sekundy – tym więcej, im trudniejsze warunki oświetleniowe, gorsza widoczność i niższy poziom naszej koncentracji. 

 

Zasada trzech sekund

Warto sobie przy tym uświadomić, że każdy wypadek drogowy zawsze, z definicji, stanowi zaskoczenie dla kierującego: gdybyśmy bowiem spodziewali się, że za chwilę dojdzie do kolizji, zwykle moglibyśmy temu zapobiec. Z tego względu pragmatycznie nastawiony użytkownik czterech kółek powinien zakładać, że na reakcję w sytuacji nagłego zagrożenia będzie potrzebował właśnie 1-2 sekund, a nie, jak się większości z nas wydaje, pół sekundy lub mniej. Do tego należy dodać około 0,3 sek., których potrzebuje nasz pojazd, aby wygenerować maksymalną siłę hamującą. W sumie daje to około dwóch sekund, i dlatego co najmniej taki dystans należy utrzymywać pomiędzy tyłem jadącego przed nami pojazdu a przodem naszego auta. Przy prędkościach pozamiejskich oraz w trudnych warunkach odstęp należy zwiększyć do co najmniej trzech sekund. 

 

W praktyce, zamiast zastanawiać się, czy lepsze będą dwie, czy trzy sekundy, najlepiej jest zawsze zostawiać przed pojazdem odstęp trzysekundowy. Poza odpowiednim czasem na reakcję taki odstęp daje nam bowiem szereg dodatkowych korzyści.

 

Bezpieczny odstęp w praktyce

Jak w praktyce wyznaczyć te trzy sekundy? Wyszukujemy jakiś charakterystyczny punkt na drodze, na przykład znak drogowy. Kiedy jadący przed nami pojazd minie ów punkt, zaczynamy odliczać czas. Można to zrobić, na przykład spokojnie wypowiadając w myśli „sto dwadzieścia jeden, sto dwadzieścia dwa, sto dwadzieścia trzy”. Dopiero wtedy maska naszego auta może zrównać się z punktem, który wcześniej wybraliśmy.

 

Słupek po prawej stronie stanowi dla nas w tej sytuacji punkt orientacyjny: jadący przed nami pojazd
właśnie go minął. W tym samym momencie zaczynamy odmierzać trzy sekundy. Dopiero po upływie
tego czasu maska naszego auta może znaleźć się na wysokości czarnego słupka. 

 

Odstęp wyrażony w sekundach automatycznie dostosowuje się do prędkości 

Zwróćmy uwagę, że odstęp wyrażony w sekundach automatycznie dostosowuje się do naszej prędkości – im szybciej się poruszamy, tym większy dystans oznaczają owe trzy sekundy, i odwrotnie – im wolniej jedzie nasz samochód, tym mniej wolnych metrów potrzebujemy przed sobą, by uczynić zadość opisanej powyżej regule. 

 

Co jeszcze daje nam trzysekundowy odstęp?

  • Nieporównanie lepszą widoczność drogi, także przed pojazdem jadącym przed nami.

  • Większy komfort i niższy poziom stresu podczas jazdy.

  • Automatyczne utrzymywanie wymaganego przepisami odstępu na autostradach i drogach ekspresowych (przy 120 km/h trzysekundowy odstęp to około 100 metrów, a przy 140 km/h - ok. 120 metrów).

  • Niższe zużycie paliwa, m.in. dzięki bardziej płynnej i równomiernej jeździe.

  • Czyste szyby przy mokrej pogodzie i mniejsze zużycie płynu do spryskiwacza!

 

Niemożliwe? Tylko na pozór

Nauczenie się utrzymywania prawidłowego odstępu jest prostym sposobem uzyskania radykalnej i natychmiastowej poprawy jakości swojej jazdy samochodem. Jeśli spróbujemy pojeździć zgodnie z zasadami opisanymi w tym artykule choćby przez tydzień, już nigdy nie będziemy chcieli wrócić do wcześniejszych nawyków. Nagle okaże się, że mniej sytuacji nas zaskakuje, zaczęliśmy jeździć płynniej, a nasze cztery kółka zużywają mniej paliwa. Odczujemy, że podwyższył się poziom naszego bezpieczeństwa, a poziom stresu – obniżył. Z ulgą odetchniemy nie tylko my, ale także nasi pasażerowie oraz inni kierowcy, którym dotąd zatruwaliśmy życie, jadąc im „na bagażniku”.

04 listopada 2022
Gdy firma postanawia poprawić poziom bezpieczeństwa w swojej flocie, pierwszym i nierzadko jedynym środkiem, po który sięga, są szkolenia z
Na polskich drogach coraz częściej zdarzają się agresywne zachowania. Nikogo nie trzeba przekonywać, że nie sprzyja to bezpieczeństwu, ale często
Fading, szkolenia TTT, piramida Heinricha, PORD… Jak każda dziedzina, także bezpieczna jazda samochodem ma swój specyficzny żargon. Dzisiejszy materiał to