Poproś o ofertę lub więcej informacji

ENG

PL

Kurs jazdy defensywnej, Szkoła bezpiecznej jazdy Kraków, doskonalenie techniki jazdy Warszawa, technika jazdy Gdańsk, bezpieczna jazda Wrocław, szkolenia flotowe Katowice
Szkolenia bezpiecznej jazdy, akademia bezpiecznej jazdy, kursy jazdy defensywnej, trenerj jazdy

Akademia bezpiecznej jazdy: jak unikać kolizji ze zwierzętami

Według statystyk, miesiące od kwietnia do listopada charakteryzują się wyraźnie podwyższonym ryzykiem napotkania na drodze zwierząt. Właśnie zaczął się więc sezon na takie wypadki. Co może zrobić kierowca, aby uniknąć kolizji ze zwierzęciem? I jak się zachować, kiedy już taki wypadek nam się przytrafi?
 

 

Kiedy ryzyko potrącenia zwierzęcia na drodze jest najwyższe?

Ryzyko potrącenia zwierzęcia - kurs bezpiecznej jazdyAby to sprawdzić, pobrałem z bazy Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dane z lat 2016-2022 na temat częstotliwości wypadków drogowych typu „najechanie na zwierzę” w poszczególnych miesiącach roku. W tym czasie doszło do równo 1300 takich zdarzeń. Na te informacje nałożyłem dane GDDKiA na temat intensywności ruchu w poszczególnych miesiącach. W efekcie uzyskałem informację, w których okresach roku ryzyko napotkania zwierzęcia na drodze jest statystycznie największe. 

 

Okazało się, że jedyną względnie spokojną pod tym względem porą roku są miesiące zimowe, od ok. połowy listopada do końca marca. Od kwietnia do października-listopada ryzyko kolizji ze zwierzęciem jest wyraźnie podwyższone, a zdecydowany szczyt osiąga ono we wrześniu. 

 

 

Jak unikać potrącenia zwierzęcia?

Po pierwsze, starajmy się unikać miejsc, gdzie istnieje większe ryzyko kolizji ze zwierzętami, czyli: Uwaga dzikie zwierzęta - jazda defensywna

  • drogi biegnące przez lasy, pola, tereny zielone, okolice oddalone od siedzib ludzkich (np. tereny górskie, rezerwaty)

  • inne miejsca, w których napotykamy na znak „uwaga dzikie zwierzęta”.

 

Szczególnie uważajmy w takich miejscach we wspomnianych miesiącach od kwietnia do października, zwłaszcza w czasie od zmierzchu do świtu, bo ryzyko kolizji ze zwierzętami jest wtedy największe.

 

Jeśli nie mamy wyboru i musimy poruszać się samochodem w takich okolicznościach, wtedy:

  • Znacznie zwolnijmy.Jazda defensywna - unikanie kolizji ze zwierzętami

 

  • Zwiększmy odstęp od poprzedzającego pojazdu – będzie nam łatwiej skupić się na obserwacji tego, co dzieje się po bokach drogi oraz daleko przed samochodem.

 

  • Zwiększmy koncentrację i starajmy się wypatrywać zwierząt na poboczach i między drzewami.

 

  • Jeśli ktoś jedzie tuż za nami, pozwólmy mu się wyprzedzić. Dzięki temu w razie napotkania zwierzęcia będziemy mieli większą szansę bezpiecznie zahamować awaryjnie (podczas hamowania pojazd jadący za nami nie wjedzie nam w bagażnik).

 

  • Jeśli jest noc, tak często jak się da używajmy świateł drogowych („długich”). Wcześniej zauważymy ewentualne zwierzęta na drodze lub obok niej. Ale uwaga: w nocy zwierzęta niekiedy zastygają w bezruchu na środku drogi w reakcji na światło reflektorów naszego pojazdu. Wyłączmy wtedy na chwilę „długie” albo zacznijmy nimi mrugać, by zwierzę odzyskało zdolność do normalnego reagowania, zwolnijmy i poczekajmy, aż opuści ono drogę. 

 

 



Zachęcam też do lektury wcześniejszych artykułów na temat doboru prędkości, bezpiecznego odstępu oraz jazdy w nocy.
 


 

 

Prawidłowe zachowania na drodze, gdy zobaczymy zwierzę

Jeśli zwierzę znajdzie się na drodze bezpośrednio przed nami:

  • W każdym przypadku hamujmy tak mocno, jak to w danej sytuacji możliwe. Zwiększa to szanse na uniknięcie kolizji, ewentualnie zmniejsza jej skutki, zarówno dla nas, jak i dla zwierzęcia. awaryjne omijanie - bezpieczna jazda, technika jazdy

 

  • Pytanie, czy hamując, powinno się równocześnie omijać zwierzę? Podczas takiego manewru występuje bowiem ryzyko poślizgu i wypadnięcia z drogi, zwłaszcza gdy jedziemy szybko lub droga jest śliska. Odpowiedź na to pytanie jest inna w zależności od tego, z jakim zwierzęciem mamy do czynienia. 

 

  • W przypadku małych zwierząt (np. zając, lis) ewentualna kolizja skończy się dla nas prawdopodobnie tylko drobną naprawą blacharską, ale raczej nie zagraża naszemu zdrowiu. Dlatego w takiej sytuacji niestety lepiej uderzyć w zwierzaka, niż ryzykować próbę ominięcia, która może skończyć się poślizgiem i ciężkim wypadkiem. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo, nawet jeśli oznacza to poświęcenie życia zwierzęcia.

 

  • Jeśli mamy do czynienia z dużą zwierzyną (np. jeleń, łoś), kalkulacja ryzyka wygląda inaczej. Jeleń może ważyć ponad 200 kg, a łoś – ponad pół tony. Zderzenie z takim zwierzęciem przy dużej prędkości może oznaczać poważne zniszczenia pojazdu, a także ryzyko dla naszego zdrowia i życia – jeleń i łoś mają taką budowę ciała (długie nogi, wysoko umiejscowiony środek ciężkości), że mogą wpaść do kabiny auta przez przednią szybę. Dlatego w przypadku napotkania takich zwierząt jednocześnie z awaryjnym hamowaniem starajmy się w miarę możliwości wykonać manewr omijający.

 

Co jeszcze warto wiedzieć:

  • Zwolnijmy też lub wręcz zatrzymajmy się nawet gdy zwierzę stoi na poboczu i teoretycznie nam nie zagraża. Dzikie zwierzęta są nieobliczalne i mogą w ostatniej chwili wskoczyć nam pod koła.

 

  • Należy zwolnić również wtedy, gdy zwierzę przebiegło już przez drogę. Sarny czy dziki często poruszają się grupami, więc w ślad za pierwszym osobnikiem zaraz mogą pojawić się kolejne.

 

  • W zimie jelenie, łosie i sarny czasem zatrzymują się na jezdni, aby zlizywać z niej sól – bądźmy przygotowani także na takie zdarzenia.

 


Co zrobić, gdy już potrąciliśmy zwierzę

  • Jeśli już dojdzie do kolizji ze zwierzęciem, zabezpieczmy miejsce wypadku: jeśli to możliwe zjedźmy na pobocze, pozostawmy włączone światła, włączmy światła awaryjne, ustawmy trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości za pojazdem. Wychodząc z auta, załóżmy kamizelkę odblaskową.

 

  • Jeśli po kolizji zwierzę pozostało na drodze, wezwijmy policję lub straż miejską: funkcjonariusze wezwą służby weterynaryjne, które profesjonalnie się nim zajmą.

 

  • Nie próbujmy zbliżać się do rannego zwierzęcia ani go dotykać. Ranne zwierzę jest w szoku, może być agresywne, ugryźć lub kopnąć. Nie mamy także pewności, czy nie ma wścieklizny.  Nie próbujmy też go przenosić czy przeciągać – możemy mu wtedy niechcący zrobić jeszcze większą krzywdę. Zaczekajmy, aż na miejsce przyjadą odpowiednie służby.

​​​​​​​

  • Wypadek ze zwierzęciem postarajmy się dobrze udokumentować, bo chcąc starać się o odszkodowanie, będziemy potrzebowali dowodów. Wykonajmy zdjęcia uszkodzeń samochodu, ewentualnie także potrąconego zwierzęcia. Zadbajmy też, by policjant lub strażnik miejski wykonał notatkę ze zdarzenia.

 

 


 

 

Zapoznaj się też z wcześniejszymi wpisami na blogu:

Doskonalenie techniki jazdy we własnym zakresie
Kurs bezpiecznej jazdy dla pracowników firmy
Bezpieczna jazda jesienią

Wszystkie wpisy z cyklu  „Akademia bezpiecznej jazdy”

 

 

Informacje o Trenerjazdy.pl

Trenerjazdy.pl to firma prowadząca kursy jazdy defensywnej i świadcząca usługi doradcze w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa we flotach pojazdów. Właścicielem Trenerjazdy.pl jest Wojciech Szajnert, ekspert jazdy defensywnej i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wojciech Szajnert zajmuje się szkoleniem kierowców od 2011 r. Jak dotąd przeszkolił ok. 3000 osób i współpracował z ponad 100 firmami.

 

 

Zapraszam do kontaktu

Jeśli interesuje Cię szkolenie z bezpiecznej jazdy lub współpraca, skontaktuj się ze mną korzystając z formularza w stopce strony lub z danych w zakładce kontakt.

 

 

Kurs jazdy defensywnej, doskonalenie techniki jazdy, kurs techniki jazdy

Trenerjazdy.pl

 

Obniżenie ryzyka wypadków drogowych przez kursy jazdy defensywnej i nowoczesne doradztwo. Usługi dla firm i klientów indywidualnych w całej Polsce. Wystawiam faktury VAT.

 

+48 668 193 668

wojciech.szajnert@trenerjazdy.pl

Adres e-mail

Wpisz swoją wiadomość

WYŚLIJ
WYŚLIJ
Wiadomość została wysłana.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

ZAPRASZAM DO KONTAKTU PRZEZ FORMULARZ:

Copyright 2024 Trenerjazdy.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wojciech Szajnert trenerj jazdy ekspert bezpieczeństwa flot Linkedin
Bezpieczna jazda trener jazdy defensywnej facebook
Akademia bezpiecznej jazdy Kraków, Warszawa, Szczecin, Lublin instagram
Akademia bezpiecznej jazdy, 
Co to jest jazda defensywna,
Zasada 3 sekund, Doskonalenie techniki jazdy, Technika jazdy, 
Bezpieczna jazda, Ecodriving, Defensive driving coach Poland
19 kwietnia 2024

Sprawdź także:

Wszystkie wpisyAktualności